Futbolda Omuz Omuza Mücadelede Çalışan Kaslar

OMUZ OMUZA MÜCADELEDE ÇALIŞAN KASLAR

    Futbol oyununun içerisinde pek çok hareketler zinciri vardır. Bunlardan birisi de “OMUZ OMUZA MÜCADELE” dir.

    Bir oyuncu topa sahip olmak mücadelesini yerine getirmek için Kuvvetli ve çevik olmak zorundadır. Oyuncu rakibi ile mücadele ederken vücutta çalışan kasları bölgelere göre Aktif ve Pasif çalışan kaslar diye ikiye ayırıp incelemek daha faydalı olacaktır. Bu kaslar Şekil I ve Şekil II’ de gösterilmiştir.

ÜST EXTREMİTEDE ÇALIŞAN AKTİF KASLAR

    Latissumus Dorsi:

    Latissimus dorsi kası, kolu içe doğru çevirir ve arkaya doğru çeker. Yukarıya doğru kaldırılmış kolu aşağıya doğru büyük bir güçle çeker. Özellikle destekli duruş pozisyonunda vücudun aşağıya doğru kaymasına engel olur.

    Pectoralis Majör:

    Pectoralis majör kası yükselen, alçalan ve yatay liflere sahiptir. Bu yüzden çok farklı fonksiyonlar görür. Destekli duruş pozisyonunda vücudun aşağıya doğru kaymasını latissimus dorsi ile birlikte yapar. Pectoralis majörün çoğu kasılmasında, herhangi bir bileşeni büyük veya küçük derecede egemen olmaya meyillidir.

    Deltoid: 

Kasın işlevi ön parça kolu öne, arka parça arkaya orta parça ise yana hareket ettirir. Buna ek olarak ön parça kolu içe, arka parça ise dışa döndürür. Deltoid omuz ekleminin en çok işlevi olan kasıdır.

Rectus Abdominalis:

    Pelvis sabitlendiğinde bu kas gövd

Kaynağın tamamını buradan indirebilirsiniz.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir