Gülle Atma Hareketi Stratejisi

GÜLLE ATMA HAREKETİNİN STRATEJİSİ

  1. BİLGİ VERMEK VE GÖSTERMEK:

Gülle atma atletizm dalında yer alan dört atma branşından biridir. Tüm atma branşlarında olduğu gibi gülle atmada da performansı belirleyen en önemli özelliklerden birisi kuvvettir. 

    Vücudun her türlü hareketi, özellikle sporda başarı, motorik kuvvet sayesinde gerçekleşmektedir. Hızın, dayanıklılığın ve esnekliğin yanısıra kuvvet de motorik temel özelliklerden biridir. 

Fiziksel olarak kuvvet, kitlenin ve hızın ürünü, biyolojik açıdan ise kuvvet, kasın hareketleri ile dirençlere karşı koyma veya onları aşabilme yeteneğidir. 

En başarılı gülleci, itme yolunu en fazla uzatabilen ve de önemlisi bu hareketi değiştirmeden veya kısaltmadan olabildiğince çabuk yapabilendir. 

    Gülle atma gülle parmakların tüm boğumları ile tutma, çene altına  yerleştirme, vücudu öne doğru eğme, savurma bacağını öne geriye doğru, hızlı savurma ve geriye kayma adımı alırken, vücudun dönerek yavaş yavaş yüklenmesini sağlamak, çene altından güllenin çıkışı ve elin bu gülleyi takip etmesini sağlamak, son olarak yere dengeli bir şekilde konmasıyla biten bir atma şeklidir.  Bu hareket yandan görünüşle aşamalı olarak gösterilmiştir. 

Ödevin tamamını buradan indirebilirsiniz.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir