Gülle Atma Hareketi

GÜLLE ATMA 

Tek ve çift kolla ağırlıkları kaldırma, atma ve itme karakterinde hareketlerin, eski uygarlıklar zamanında başladığını spor tarihi kaynaklarından biliyoruz.Özellikle, Eski Yahudilerin çeşitli ve değişik ağırlıkta taşları önce diz, sonra bel, daha sonra da omuz yüksekliğine kadar kaldırdıkları ve aynı taşları çift kolla baş üzerinden ileriye attıkları yapılan araştırmalarla belirlenmiş bulunmaktadır.

Günümüzde M.Ö. 3.yüzyıldan kalma bronz taş atıcısının heykelleri vardır. O çağlarda güreşçiler tutuşu ve ensedeki kaslarını kuvvetlendirmek amacı ile içi kurşun doldurulmuş taş atarlardı. 

Taş yerine gülle (top güllesi) ilk kez İngiliz ordusunda ki spor gruplarında kullanıldı. 16 İngiliz Paund (7,257kg.) ağırlığında ve 7 İngiliz ayağı (2.134 m.) genişliğinde bir alandan atıldı. Bu mesafe 1857 yılından beri geçerlidir. Daha sonra diğer ülkelerde benimsenmesi ile uluslar arası geçerlilik kazandı.

Gülle atma branşı 1896 yılındaki ilk Modern Olimpiyatlardan bu yana olimpiyat disiplinidir. Fakat ilk geçerli dünya rekoru 1909’da 15.56 m. ile Amerikalı R.Rose’nin derecesi kabul edilmiştir.

Bayanlarda ise ilk Dünya rekoru 1934 yılında G.Ma

Ödevin tamamını buradan indirebilirsiniz.

Bir İyilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.